Programul de excelență în politică, Seminar 3, Sibiu

Octombrie 27 Vineri

Data/Ora

27. - 29. Octombrie 2017

Loc

Hotel Continental Forum, Sibiu

Tip

Seminar

Programul de Excelență s-a reîntors la Sibiu, unde avut parte de o dezbatere deosebită între doi membrii CDU ai Bundestagu-lui și doi parlamentarii PNL. Și cu această ocazie participanții și-au continuat aprofundarea cunoștințelor de specialitate.

Disponibil şi în Deutsch

PROGRAM

Vineri – 27 octombrie

18:30 – 19:30 Deschidere oficială

"Dezvoltarea orașului Sibiu într-un secol de la Marea Unire de la 1918", Răzvan Pop (PNL), Viceprimar al Municipiului Sibiu

Grup Guvernanță Europeană și Relații Internaționale

Sâmbătă – 28 octombrie

09:00 – 10:30 "Prezentare regionalizare sub impactul aderării la UE",

Dragoș Dragoman, Catedra de Relații Internaționale, Științe Politice si Studii de Securitate, Universitatea “L. Blaga” din Sibiu

11:00 – 12:30 "Actori si niveluri de analiza în relațiile internaționale contemporane",

Lect. dr. Șerban Cioculescu, Cadru didactic asociat, Facultatea de Științe Politice, Universitatea București

14:00 – 15:30 "Reforma Uniunii Europene. De la scenarii la Planul Macron",

Conf. dr. Valentin Naumescu, Facultatea de Studii Europene, UBB Cluj-Napoca

16:00 – 17:30 "Perspectiva Uniunii Europene asupra Președinției României la Consiliul UE",

Alina Roxana Gîrbea, Raportor politic, Reprezentanța Comisiei Europene în România

18:00 – 19:30 De la Est la Vest: urmările sociale și politice ale proceselor de transformare din România și Germania după căderea regimului socialist,

Manfred Grund, Membru al Bundestag-ului, lider executiv al grupului parlamentar CDU/CSU din Bundestag,

Antje Tillmann, Membru al Bundestag-ului, purtător de cuvânt al grupului parlamentar CDU/CSU din Bundestag pe politici financiare,

Deputat Nicolae Neagu (PNL), Vicelider al grupului parlamentar al PNL, membru în Comisia pentru buget, finanțe și bănci,

Moderator: deputat Mara Calista (PNL), Coordonator Grupă Politici Sociale și de Sănătate în cadrul Programului de Excelență

Duminică – 29 octombrie

09:30 – 11:00 "Politici de coeziune 2014-2020, o politică reformată pentru Europa",

Daniel Buda, Europarlamentar PNL, președinte PNL Cluj

11:30 – 13:00 "Tinerii din România: valori, opțiuni și implicare civică și politică",

Sabina Luca, Catedra de Relații Internaționale, Științe Politice si Studii de Securitate, Universitatea “L. Blaga” din Sibiu

Grupa Politici Sociale și de Sănătate

Sâmbătă – 28 octombrie

09:00 – 10:30 "Eterogenitatea migrației românești și implicațiile asupra migrației de revenire",

Lect. univ. dr. Alin Croitoru, Sociolog la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu și Universitatea din București (Centrul de Studii pentru Migrație – CeSMig)

11:00 – 12:30 "Legea vaccinării",

Dr. Dragoș Garofil, Coordonator Grupă Politici Sociale și de Sănătate în cadrul Programului de Excelență

14:00 – 15:30 "Rolul autorităților locale în sistemul de sănătate",

Dr. Gabriel Budescu, Directorul Direcţiei de Sănătate Publică Sibiu

16:00 – 17:30 "Identitatea națională și politicile memoriei în România contemporană",

Lect. univ. dr. Mihai Stelian Rusu, sociolog la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu

18:00 – 19:30 "De la Est la Vest: urmările sociale și politice ale proceselor de transformare din România și Germania după căderea regimului socialist",

Manfred Grund, Membru al Bundestag-ului, lider executiv al grupului parlamentar CDU/CSU din Bundestag,

Antje Tillmann, Membru al Bundestag-ului, purtător de cuvânt al grupului parlamentar CDU/CSU din Bundestag pe politici financiare,

Nicolae Neagu (PNL), vicelider al grupului parlamentar al PNL, membru în Comisia pentru buget, finanțe și bănci

Moderator: Deputat Mara Calista (PNL), Coordonator Grupă Politici Sociale și de Sănătate în cadrul Programului de Excelență

Duminică – 29 octombrie

09:30 – 11:00 "Politici Sociale aplicate",

Maria Gheorghiu, Cofondator și Director Executiv al Asociaţiei OvidiuRo (fost Consilier de Stat),

Alina Seghedi, Consilier parlamentar, fost secretar de stat la Ministerul Fondurilor Europene

11:30 – 13:00 "Analiza a 10 ani de la integrarea României în Uniunea Europeană din perspectiva serviciilor sociale",

Emil Dingă, Cercetător ştiinţific gradul 1/Centrul de cercetări Financiare şi Monetare „Victor Slăvescu". Academia Română

Grupa Politici Economice și ale Pieței Muncii

Sâmbătă – 28 octombrie

11:00 – 12:30 "Învățământul dual în Sibiu",

Dan Ardelean, Director adjunct Colegiul Tehnic "Independența" Sibiu

14:00 – 15:30 "Criteriile pentru o investiție în România",

Claudiu Vrînceanu, partener și co-fondator al VP Connections, fost secretar de stat în Ministerul Economiei

16:00 – 17:30 "Cum devine o regiune atractivă economic? Modele de succes pentru IMM-uri",

Claudiu Vrînceanu, partener și co-fondator al VP Connections, fost secretar de stat în Ministerul Economiei

18:00 – 19:30 "De la Est la Vest: urmările sociale și politice ale proceselor de transformare din România și Germania după căderea regimului socialist",

Manfred Grund, Membru al Bundestag-ului, lider executiv al grupului parlamentar CDU/CSU din Bundestag,

Antje Tillmann, Membru al Bundestag-ului, purtător de cuvânt al grupului parlamentar CDU/CSU din Bundestag pe politici financiare,

Deputat Nicolae Neagu (PNL), vicelider al grupului parlamentar al PNL, membru în Comisia pentru buget, finanțe și bănci,

Moderator: deputat Mara Calista (PNL), Coordonator Grupă Politici Sociale și de Sănătate în cadrul Programului de Excelență

Duminică – 29 octombrie

09:30 – 11:00 "Etapa de planificare a achiziției și de întocmire a documentației de atribuire",

Cristi Saragea, formator achiziții publice

11:30 – 13:00 "Procesul de evaluare a ofertelor depuse în cadrul unei achiziții și etapa de soluționare a contestațiilor",

Cristi Saragea, formator achiziții publice

Program de Excelenta Sibiu 4
Program de Excelenta Sibiu 3
Program de Excelenta Sibiu 2
Program de Excelenta Sibiu 1

Persoane de contact

Stere Stamule

Coordonator de program

Stere Stamule
Tel. +40 21 302 02 61
Fax +40 21 323 31 27
Limbi straine: Deutsch,‎ English