Detalii
Alături de Asociația Culturală „Istoria din casă-n casă” am organizat un curs pentru profesori de istorie din România despre metodele prin care pot combate nostalgiile comuniste și simpatiile pentru extrema dreaptă în rândul elevilor de gimnaziu și liceu.
Am discutat despre metode de predare și învățare adaptate la realitatea tehnologică din 2026, despre factorii de risc și modul în care ideologiile radicale se răspândesc cu ajutorul rețelelor sociale, cât și despre modul în care aceste idei pot fi combătute la clasă de profesori, prin discuții deschise cu elevii.
Profesorii au venit dintr-un mediu divers, rural și urban, profesori care predau la gimnaziu sau la liceu ore de istorie și ore de istorie a evreilor și a Holocaustului.
Formatorii au fost lectori, conferențiari și profesori universitari de la Universitățile din București, Cluj și Oradea.